Svrha studijskog programa Turizam je obrazovanje studenata za zahtevnu i odgovornu turističku profesiju i kompleksna zanimanja iz oblasti turizma. Studijski program obezbeđuje sticanje širokog spektra kompetencija, sa posebnim akcentom na sticanju praktično primenjivih znanja i veština, ali i iskustava, koje su društveno opravdane i korisne i koje podrazumevaju konkretnu primenu stečenih znanja u praksi. Program je namenjen obrazovanju budućih turističkih kadrova, ali i zaposlenima u turizmu, za obavljanje srednjih i viših funkcija u turističkim privrednim subjektima. Svojom strukturom program odgovara savremenim potrebama i zahtevima koji se postavljaju u oblasti turizma, imajući u vidu postajanje dinamičkog razvoja ove delatnosti.
Svrha studijskog programa OSS Turizam je obrazovanje studenata za širok spektar profesija i zanimanja koja će privredi Republike Srbije, Zlatiborskog okruga, severne Crne Gore, istočne Republike Srpske i turističke destinacije Zapadna Srbija obezbediti stručnjake ekonomske struke iz oblasti turizma.
Pojava velikog broja studijskih programa iz oblasti turizma, veliki interes prema sticanju znanja i veština, pokazuju postojanje objektivne potrebe za ovim studijama. One će u budućnosti rasti, a realizacija studijskog programa Turizam usklađena sa koncipiranim studijskim programom ima svoje opravdanje u našem poslovnom okruženju usmerenom ka razvoju privrede i nauke Republike Srbije, a u skladu sa Strategijom razvoja turizma Republike Srbije za period 2016-2025 godine usvojene od strane Vlade Republike Srbije. Sledeći promene u turističkoj delatnosti, studijski program Turizam po svom sadržaju i strukturi prati najnovije turističke i privredne tokove u svetu i kod nas. Program je usklađen sa savremenim tokovima i naučnim saznanjima iz oblasti turizma, gde integracija teorije i prakse sistemu učenja daje novu i kvalitativniju dimenziju. Studijski program svojom strukturom odgovara savremenim potrebama i zahtevima koji se postavljaju u oblasti turizma, imajući u vidu postajanje dinamičkog razvoja ove delatnosti. Kvalitet studijskog programa Turizam ogledaće se i u stalnom prilagođavanju dinamičkim promenama u turističkom, ekonomskom i društvenom okruženju; promenama u zahtevima i očekivanjima nosilaca savremene turističke tražnje, inoviranju znanja i veština koje su neophodne za buduće strukovne ekonomiste, te će im pružati mogućnosti usmeravanja stečenog znanja ka radu u javnim institucijama kao i različitim subjektima, tj. nosiocima turističke ponude. Osnovna svrha studijskog programa je obezbeđenje kadrova koji će razviti kompetencije i biti u stanju da vladaju veštinama i sposobnostima neophodnim za izvršavanje različitih poslova, kao i da studentima pruži adekvatan nivo teorijskih i praktičnih znanja, kako bi bili osposobljeni za izvršavanje poslovnih zadataka i donošenje odluka ne samo u oblasti turizma već i njemu komplementarnim delatnostima.
Završetkom studijskog programa OSS Turizam studenti biće osposobljeni za obavljanje poslova:
Ovako osposebljeni i formirani mladi kadrovi i budući stručnjaci imaće mogućnost zapošljavanja u javnim službama (opštinskim i gradskim upravama, turističkim organizacijama, inspekcijskim organima, privrednim komorama, statističkim službama i dr.), turističkim agencijama, samostalnim smeštajnim objektima ali i renomiranim hotelskim lancima kao i ostalim nosiocima turističke ponude Republike Srbije, Zlatiborskog okruga, severne Crne Gore, istočne Republike Srpske i turističke destinacije Zapadna Srbija.
Pored svega navedenog, svrha studijskog programa je osposobljavanje studenata za nastavak studiranja na master strukovnim studijama iz oblasti turizma.
Nastavni plan i programa studija je koncipiran tako da obuhvata najnovija stručna saznanja iz odgovarajućih oblasti koje su predmet studija i omogućavaju fleksibilan pristup željama studenata za proučavanjem određenih oblasti putem izbornih predmeta.
Razvoj turizma zahteva kadar specifičnog profesionalnog usmerenja, koji se obrazuje kroz sisteme redovnog obrazovanja visokoškolskih ustanova, kao i kroz razne vidove sistematske obuke. Turizam kao multidisciplinarna delatnost obuhvata znanja i veštine koja su diverzifikovanog karaktera. Obzirom da je održivi razvoj turizma strateško opredeljenje Republike Srbije i Zlatiborskog okruga, to zahteva i formiranje kadrova za te namene, koji će biti kreatori i nosioci razvoja turizma u Zlatiborskom okrugu, Srbiji i šire. Posebnu pažnju treba posvetiti pograničnim oblastima koje gravitiraju Zlatiborskom okrugu i turističkoj regiji Zapadna Srbija, sa akcentom na područja od međunarodnog značaja koja su deo Evroregiona „Drina-Tara“.
Ciljevi studijskog programa OSS Turizam su usklađeni sa zahtevima privrednog razvoja i tržišta rada Zlatiborskog okruga i turističke destinacije Zapadna Srbija u pogledu potreba za specifičnim kadrovima u turizmu. Za turizam u Zlatiborskom okrugu i regiji Zapadna Srbija potrebni su kadrovi koji poseduju značajna znanja i veštine iz oblasti specifičnih oblika turizma kao što su: kongresni, poslovni, zdravstveni, aktivni sportsko-rekreativni, kulturno-manifestacioni, seoski, eko i etno turizam, gastroenološki i dr. Školovanje i razvoj potrebnih kadrova mora se, pre svega, oslanjati na znanje i intelektualni kapital, a stim u vezi i planskim obrazovanjem visokoškolskih kadrova ekonomske struke smera turizam.
Ciljevi studijskog programa OSS Turizam su jasno formulisani i uključuju postizanje kompetencija i stručnih znanja iz oblasti turizma i njihovu primenu u budućem radu, odnosno:
Savladavanjem studijskog programa OSS Turizam studenti stiču opšte i predmetno-specifične sposobnosti koje su u funkciji kvalitetnog obavljanja stručne delatnosti.
Opšte kompetencije uključuju, pre svega, razvoj sposobnosti kritičkog razumevanja, sposobnosti analize problema i optimalna praktična rešenja problema iz oblasti turizma i srodnih delatnosti, odnosno:
Predmetno-specifične kompetencije se baziraju na visokostručnoj i profesionalnoj osposobljenosti za područja prostornog planiranja u turizmu, etike i estetike u turizmu, održivog razvoja turizma, turističke geografije (nacionalne i regionalne), trendova razvoja u turizmu, ponašanja potrošača u turizmu, marketinga u turizmu, poslovnog komuniciranja u turizmu, finansija i računovodstva u turizmu, menadžmenta različitih vrsta smeštajnih objekata prodaje i recepcijskog poslovanja, posredovanja u turizmu, turističkih agencija, inovacija u turizmu, informacionih tehnologija u turizmu, ekologije u turizmu, menadžmenta događaja i animacija u turizmu i dr.
Stečeni stručni naziv: Strukovni ekonomista